Karel Nejedly - terapeut duse i tela

Vaše dopisy - Valérie, účastnice RUŠ 1


21. 5. 2013

Milá Evičko a Karle,

od posledního kurzu RUŠ-ky nepřestávám „oslavovat“ – radost a svoji svobodu, kterou jsem získala tím, že jsem si vyřešila svoji dlouholetou těžkou fobii z netopýrů. Samozřejmě RUŠ-kou. Ta radost a volnost, kterou teď žiji, mi připadá samozřejmá. Ale pamatuji dobře ty „zlé časy“.

Doma jsem měla roky na oknech sítě. Ne proti komárům, ale proti netopýrům, můrám a ptákům. Když jsem se pak přestěhovala, rozhodla jsem se, že už žádné sítě v oknech – přece se nenechám terorizovat od takových malých zmetků. Chtěla jsem svobodu! ...Výsledek?! Celé léto jsem přes noc nemohla větrat, a to ani ventilačkou! Bránil mi v tom příšerný strach. Radši bych se udusila.

Po dvaceti letech moje fobie narostla do obludných rozměrů. Když na mě z internetu „omylem“ vykoukl netopýr (to se ví, že jen na vteřinu !), začala jsem upadat do bezvědomí. Silou vůle jsem se dokázala „vrátit zpátky“. Namísto bezvědomí se moje tělo vyrovnalo s tímto traumatem asi 15-ti minutovým třesem.

Fobie z netopýrů byl rozhodně největší problém mého života. Protože to bylo doslova o život. Trvalo to 20 let. Kde jsem k tomu přišla, nevím. Zato myslím, že nikdy nezapomenu na to, jak jsem se toho zbavila. Sama a jednoduše. Šlo to jako po másle. Dvacet let hrůzy jsem „ošetřila“ za 2,5 hodiny! Nutno také říci, že po vyřešení vztahu s netopýry se automaticky zlepšil i můj vztah k chlupatým pavoukům a můrám.

Hned, jak jsem si na kurzu netopýry vy-RUŠ-ila, nemohla jsem se dočkat setkání s nimi. Tak jsem si je tam prohlédla aspoň na internetu. Poprvé v životě jsem viděla, jak vlastně vypadají! Mají neuvěřitelně fascinující ouška. A to, co se mi dříve zdálo jako zákeřný škleb, je miloučký rozchechtaný úsměv. Zkrátka, jsou rozkošní! A už se moc těším, až je uvidím naživo. Až si užiju to setkání - něco, co by mě dříve asi zabilo.

Když porovnám svůj život s netopýry dříve a život s netopýry nyní, zaplavuje mě nejen pocit úlevy, volnosti a svobody, ale také pocit hrdosti sama na sebe.

Přeji všem, kteří se v životě potýkají s nějakým problémem, aby našli odhodlání jej vyřešit. S RUŠ-kou je to hračka.

S láskou a úctou,

Valérie Charvátová

valeria.ch@seznam.cz
Copyright © Karel Nejedlý.
Obsah těchto internetových stránek podléhá ochraně autorských práv dle autorského zákona č. 121/2000 Sb.